قلعه سموران جیرفت

دسته بندی: انلاینی

قلعه سموران جیرفت

این قلعه کهن و تاریخی در ۳ کیلومتری شمال غرب روستای رودفرق جیرفت قرار گرفته و سینه ای سرشار از راز و رمزهای بسیار دارد. این قلعه آنقدر مستحکم و دست نیافتنی است که برخی شاهان و شاهزادگان فراری می کوشیدند تا خود را به آنجا برسانند، بماند که برخی چون ایرانشاه سلجوقی به این آرزو نرسید و در بین راه کشته شد.

مساحت بالای کوه که محل زندگی ساکنان آن بوده، بیش از دو هکتار وسعت دارد. در این قلعه چاه آبی با ۴ تا ۶ متر دهانه وجود دارد که افسانه های زیادی را به خود نسبت داده است. قلعه های اسفندقه، امجز، سعید خان، داستوگان و… در جیرفت نیز از قدمت برخوردار هستند.

 

11a58ea9 0413 460f bb1a b06af6040de1 - قلعه سموران جیرفت

قلعه سموران که از سنگ ­های مرمر متمایل به قرمز ساخته شده؛ در فاصله ۳ کیلومتری شمال غربی روستای رود فرق و در ۶۰ کیلومتری شرق شهر جیرفت بر فراز کوهی احداث شده است.

دیواره بالای کوه که حدود هزار مترمربع می­ باشد از صخره ­ها و پرتگاه ­های طبیعی تشکیل گردیده است. در قسمت­ هایی که امکان نفوذ دشمن می­رفته دیواری بلند شامل دو دروازه در ضلع جنوبی با ۱۲ برج دیده ­بانی احداث شده است.

 

9qeirlmu825fybadk7wzxhovp4163jtsgnc - قلعه سموران جیرفت

طول بالای قلعه یک کیلومتر و عرض متوسط آن حدود ۱۵۰ متر است. آثار بناهای ویران قلعه با پی­ های سنگی و آجری در ابعاد و قطر ۳ سانتی­متر به فراوانی دیده می­شود. در ارتفاع ۲۰۰ متری بالای قلعه، دیوار سنگی دیگری با ملات آهک وجود دارد که دور تا دور قلعه احداث شده است.

کناره دورنی دیواره­ سنگی بالای قلعه، محل نگهداری اسب­ ها بوده است که هنوز آخورهای آن موجود است. آثار استحکام و موقعیت قلعه بینندگان را تحت تأثیر قرار می ­دهد. چاه نسبتاً عمیق قلعه با گذشت قرن ­های متمادی و و آسیب ­های فراوان هنوز عمق خود را حفظ کرده و طرز سنگ چینی کناره­ های آن بسیار جالب توجه است.

 

بالای قلعه دو حوض قرار دارد که آب باران را جمع می­ کرده است. حوض بزرگ ۲۰ متر طول و ۸ متر عرض و ۳ متر عمق دارد و چهار ستون سنگی در داخل آن قرار گرفته که روی آن را برای رفع آلودگیمی­پوشانده­اند. دیواره آجری حوض با روکش ظریفی از ماسه و آهک ساخته شده و حوض کوچک ­تر هم در فاصله نزدیک و بالاتر از حوض اصلی قرار گرفته است.

 

347f4e1d 0490 4322 a0dd 16cec38b17ad - قلعه سموران جیرفت

ساختمان قلعه سموران به قرون قبل از اسلام تعلق دارد ولی در قرون اولیه اسلامی بازسازی شد و در دوران حکومت سلجوقیان قلعه مشهوری بوده است. قلعه سموران به علت استحکام و موقعیت طبیعی شباهت زیادی به قلعه ­های اسماعیلیه دارد و شاید مدت ها مورد استفاده پیروان اسماعیلیه قرار گرفته بوده چون که گرو­ه ­هایی از فرقه اسماعیلیه دارد و شاید مدت ­ها مورد استفاده پیروان اسماعیلیه قرار گرفته بوده، چون که گروه ­هایی از فرقه اسماعیلیه در جبال بارز زندگی می ­کردند.